Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/nittner/www/joomla/configuration.php:60) in /home/nittner/www/joomla/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/nittner/www/joomla/configuration.php:60) in /home/nittner/www/joomla/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/nittner/www/joomla/configuration.php:60) in /home/nittner/www/joomla/libraries/joomla/session/session.php on line 426

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/nittner/www/joomla/configuration.php:60) in /home/nittner/www/joomla/templates/ja_purity/ja_templatetools.php on line 44
 

Greg N

witam

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

M74 - perfekcyjna spirala

Email Drukuj PDF

M74 -   perfekcyjna spirala

M74 - perfekcyjna spirala

Credit & Copyright: Descubre Foundation, Calar Alto Observatory, OAUV, DSA, V. Peris (OAUV), J. L. Lamadrid (CEFCA), J. Harvey (SSRO), S. Mazlin (SSRO), I. Rodriguez (PTeam), O. L. (PTeam), J. Conejero (PixInsight).

Jeżeli nie perfekcyjna, to przynajmniej ta galaktyka jest jedną z najbardziej fotogenicznych. Ta wyspa wszeschświata zawiera około 100 miliardów gwiazd i jest oddalona od nas o 32 miliony lat świetlnych w kierunku konstelacji Ryb. M74 klasyfikowana jest jako galaktyka typu Sc. Genialna struktura M74, pełne gracji ramiona zaznaczone jasnymi niebieskimi gromadami gwiazd i ciemne pasy pyłu gwiazdowego.

Powyższe zdjęcie pokrywa obszar około połowy szerokości Księżyca w pełni i zostało wykonane poprzez 19 godzinne naświetlanie z użyciem 1,23 metrowego teleskopu w obserwatorium Calar Alto, w górach Betyckich w Hiszpanii. M74 rozciąga się na 30 tysięcy lat świetlnych i zawiera źródła emisji atomów wodoru, które tworzą czerwonawą poświatę wielkich obszarów formowania gwiazd w tej galaktyce.

Poprawiony: wtorek, 10 maja 2011 21:25
 

Droga Mleczna nad Teneryfą

Email Drukuj PDF

Droga Mleczna nad Teneryfą

Droga Mleczna nad Teneryfą

Credit & Copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Czy kiedykolwiek widziałeś łuk Drogi Mlecznej?

Bardzo prawdopodobne, że nigdy nie widziałeś takiego widoku, nieprawdaż?. Mając czyste i ciemne niebo w odpowiednim czasie możemy zobaczyć słaby łuk świetlny przechodzący przez całe niebo. Ten łuk to nasza Galaktyka. Z powodu tego, że znajdujemy się wewnątrz dysku Galaktyki wydaje się, że łuk otacza Ziemię.

Powyższe zdjęcie łuku Drogi Mlecznej, jednakże pokazuje to czego nieuzbrojone oko nie może zobaczyć. Zdjęcie jest tak naprawdę zlepkiem 9 zdjęć, które tworzą pełną panoramę. Zdjęcie wykonano w Narodowym Parku Teide na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie). W pobliżu centrum zdjęcia widzimy wulkan Teide, a przed nim krajobraz wulkaniczny który zawiera wiele dużych skał. W tle widzimy cuda nieba widoczne dla nieuzbrojonego oka, takie jak Droga Mleczna, jasny Księżyc wewnątrz łuku i Plejady, otwartą gromadę gwiazd (czy umiesz je odnaleźć?). Długi czas naświetlania uwidacznia wiele elementów nieba, które znajdują się poza możliwościami ludzkiego oka, wiele z nich zostało oznaczonych, włączając w to Pętlę Bernarda.

 

Serpentynowa burza na Saturnie

Email Drukuj PDF

Serpentynowa burza na Saturnie

Serpentynowa burza na Saturnie

Image Credit & Copyright: Brian Combs

Pod koniec zeszłego roku, nowa i niezwykle jasna burza pojawiła się na północnej półkuli Saturna. Nazwane "serpentynową burzą", to zaburzenie jest ciągle silne i zatacza kręgi wokół planety. Jest bardzo wdzięcznym obiektem zdjęć dla sondy Cassini. Burza na tyle kontrasuje z otaczającymi ją chmurami, że może być widoczna również przez nowoczesne przyrządy znajdujące się na Ziemi, jak własnie na powyższym zdjęciu wykonanym w Buena Vista, Georgia, USA. Astronom amator dostrzegł jako pierwszy tę burzę na początku grudnia 2010 roku, jako ogromny pierścień gazu wznoszący się na porannym niebie i kontunuował obserwacje postępów jakie wykonywała ta burza.

 

Gigantyczna galaktyka NGC 6872

Email Drukuj PDF

Gigantyczna galaktyka NGC 6872

Gigantyczna galaktyka NGC 6872

Image Credit: Sydney Girls High School Astronomy Club, Travis Rector (Univ. Alaska), Ángel López-Sánchez (Australian Astronomical Obs./ Macquarie Univ.), Australian Gemini Office

Ponad 400 tysięcy lat świetlnych rozpiętości ma ogromna galaktyka spiralna NGC6872, jest to conajmniej 4 razy więcej od rozmiaru naszej Drogi Mlecznej. Oddalona o 200 milionów lat świetlnych, w kierunku południowej konstelacji Pawia. Ta znaczna galaktyka została rozciągnięta przez oddziaływanie grawitacyjne, które najprawdopodobniej doprowadzi w końcu do połączenia, z pobliską mniejszą galaktyką IC 4970. Na zdjęciu zrobionym przez 8 metrowy teleskop obserwatorium Gemini w Chile, widzimy galaktykę IC4970 tuż poniżej, na prawo od jądra galaktycznego giganta.

Pomysł, aby zobrazować tą gigantyczną kolizję pochodzi z wypracowania nadesłanego na konkurs zorganizowany przez obserwatorium Gemini, który wygrał Klub Astronomiczny przy dziewczęcej szkole średniej z Sydney. Jako dodatkowy argument uczniów, poza inspirującymi i estetycznymi aspektami kolizji, była kolorstyka, która utworzy coś więcej niż tylko ładne zdjęcie. W ich zwycięzkim wypracowaniu wskazali, że "jeżeli wystarczająco danych kolorystycznych zostanie zebranych, to obraz będzie łatwo dostępną informacją na temat różnych populacji gwiazd, formacji gwiezdnych, tworzenia nowych gwiazd w związku z interakcją z inną galaktyką, oraz zasięgu pyłu i gazu gwiezdnego obecnego w tych galaktykach".

 

Galaktyka spiralna bez poprzeczki - NGC 3628

Email Drukuj PDF

Galaktyka spiralna bez poprzeczki - NGC 3628

Galaktyka spiralna bez poprzeczki - NGC 3628

Image Credit & Copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Obs.)

Ciemne pasy pyłowe, które przecinają w poprzek środek galaktyki, to mocna wskazówka na to, że NGC 3628 jest spiralną galaktyką widzianą z boku.

Oddalona o około 35 milionów lat świetlnych i znajdująca się w gwiazdozbiorze Lwa, galaktyka NGC 3628 jest wyjątkowa z powodu tego, że jako jedyna z trójki znanych galaktyk gwiazdozbioru Lwa nie znalazła się w sławnym katalogu Charles'a Messier'a. Mimo podobieństwa w rozmiarach do naszej Drogi Mlecznej, dysk NGC 3628 jest wyraźnie rozproszony na krawędziach, delikatne ramię materiału wychodzi na lewo, w górę.

Zaburzony kształt i rozproszenie w pobliżu krawędzi sugerują, że NGC 3628 oddziaływuje grawitacyjnie z innymi galaktykami trójki Lwa, M66 i M65. Na powyższym zdjęciu pyłowy dysk NGC 3628 jest usiany czerwonawymi wyspami obszarów formowania gwiazd, przyjrzyj się więc dokładniej szczegółom po kliknięciu na powyższe zdjęcie.

 


Strona 2 z 9